Matura Last Minute: check our hot hints and tips!

Matura z angielskiego? Luzik!

Skoro czytasz ten tekst, to znaczy, że prawdopodobnie przed Tobą egzamin i bardzo mało czasu na powtórkę materiału. Popatrzmy co da się zrobić w tak krótkim czasie, żeby, nie tyle poprawić Twój wynik z egzaminu, co pozwolić Ci poczuć się pewniej na egzaminie. W przypadku egzaminu z języka angielskiego wkuwanie w ostatniej chwili nie ma większego sensu, ale tez nie ma takiej potrzeby, żeby to robić, ponieważ pracowałeś nad nauką języka przez kilka dobrych lat.

Zakładam, że w piątkowe popołudnie odpocząłeś chwilę (albo dwie) po stresach egzaminów z języka polskiego i matematyki. To już za Tobą, a angielski to przecież w Twoim przypadku ‘a piece of cake’.

PIĄTKOWY wieczór poświęć na przygotowanie materiałów, które zbierałeś, zwłaszcza w ostatnim roku, kiedy powtarzałeś materiał na lekcjach angielskiego i w domu. Posegreguj notatki, kserokopie na te związanie z ćwiczeniami z części egzaminu ŚRODKI JĘZYKOWE (słownictwo, ćwiczenia gramatyczno-leksykalne) oraz wypracowania, które zostały sprawdzone przez nauczyciela, z jego komentarzami i wskazówkami. Zaznacz w zeszycie, podręczniku odpowiednie sekcje, do których sięgniesz w SOBOTĘ i NIEDZIELĘ. Upewnij się tez, że masz różne przekąski. Niech ich brak podczas uczenia się nie będzie pretekstem do wyjścia do supermarketu, a właściwie musisz przyznać, że w takich sytuacjach chodzi o oderwanie się od nauki na ile się tylko da  😀

SOBOTA rano, nie śpij za długo 😉 Ósma rano to dobry czas na to, żeby zjeść porządne śniadanie i zacząć naukę. Nastaw czasomierz na 45-60 minut, podczas których będziesz powtarzał materiał. Rób sobie krótkie przerwy. W sobotę powtórz gramatykę i przerób choć część ćwiczeń ze Środków językowych. Przeczytaj część gramatyczną z podręcznika i zeszytu, po kolei z każdego gramatycznego aspektu. Przerób ćwiczenia, ale w taki sposób, żeby nie widzieć odpowiedzi – na końcu sprawdź czy są poprawne. Spróbuj podzielić materiał tak, żeby skończyć popołudniu i idź na dłuższy spacer.

NIEDZIELA to ostatni dzień na powtórkę. Czasomierz, przerwy, przekąski! Do południa przeczytaj i staraj się zapamiętać słówka, które prawdopodobnie masz podzielone tematycznie w podręczniku. Zobaczysz jak wiele słówek pamiętasz, a z tych które wyleciały Ci z głowy postaraj się zapamiętać choć kilka. Po obiedzie przeczytaj wskazówki i uwagi dotyczące pisania listów i wypracowań. Postaraj się zapamiętać przydatne zwroty, zwróć uwagę na układ i podział poszczególnych form. Spróbuj skończyć nie później niż w sobotę. Jeśli po dłuższej przerwie w dalszym ciągu będziesz miał ochotę i siłę, znajdź jeden arkusz egzaminacyjny z poprzednich lat i zrób jedno ćwiczenie z czytania, jedno ze słuchania oraz część Środki językowe 😀 Pozytywnie nastawiony i pewny siebie idź spać 🙂
GOOD LUCK 🙂
A jeżeli chcesz tylko zdać (choć mam nadzieję, że mierzysz wyżej), potrzebujesz 30%, a na to na pewno Cię stać.

Bożena Leś

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *