Hunk & Richman na tropie świątecznych ciekawostek: skok na ciasto w święto Trzech Króli

– Richie, a czemu ty tak wczoraj szalałaś z tymi dekoracjami? Dzisiaj święto, mogliśmy jeszcze posiedzieć przy choince…
– Zwariowałeś? I chciałeś ją tak potem trzymać w salonie przez cały rok?!
– Ale wymyśliłaś! Niby w jakim celu?
– Bo kto nie zdąży pozbierać dekoracji przed świętem Trzech Króli, jeśli chce uniknąć pecha w ciągu roku musi je przetrzymać do następnego Bożego Narodzenia!

– Ha ha ha! I ty, Richie, wierzysz w takie głupie przesądy?! Ha ha ha!
– Niby nie, ale tak na wszelki wypadek…
– Daj spokój… lepiej napijmy się dobrej herbaty. Widziałem jakieś dziwne ciasto w lodówce.
– To Roscón de Reyes – hiszpańskie ciasto Trzech Króli. Zrobiłam je wczoraj według przepisu naszej przyjaciółki Cataliny. Ale herbatę musisz zrobić sobie sam, bo ja właśnie wychodzę na herbatę i ciasto do miasta.
– A cóż to za okazja?
– „Boże Narodzenie” irlandzkich kobiet. Shauna mnie zaprosiła. To nowe święto coraz częściej obchodzi się w Irlandii – a babskie spotkania przy ciastach i herbacie to nowa tradycja zyskująca coraz większą popularność. Wiedziałeś, że w święto Objawienia Pańskiego w Irlandii, kobiety mają wolne, a wszystkimi pracami domowymi i gotowaniem zajmują się mężczyźni? Miło będzie jak wrócę do wysprzątanego domu, pachnącego pysznym obiadkiem.
– Kolejny rewelacyjny pomysł dzisiaj! Masz jeszcze coś dla mnie?
– Tak sprawdź, czy La Befana podrzuciła Ci coś do skarpetki – o ile z powrotem powiesiłeś ją na kominku. Tylko uważaj, żebyś tam nie znalazł cebuli, czosnku, popiołu albo węgla.
– No, no!
– Ha ha ha! Żartowałam! To taki psikus dla niegrzecznych dzieci we Włoszech. Pozostałe w nocy z 5 na 6 stycznia radośnie czekają na staruszkę Befanę, która podrzuca prezenty do skarpetek wiszących przy kominku.
– Coś mi to przypomina…
– Naszą noc Bożego Narodzenia, prawda? Santa Claus też coś wrzuca do skarpet. A wiesz, co o Befanie mówi legenda? Że podróżowała do małego Jezuska razem z Mędrcami ze Wschodu, ale zgubiła się po drodze i nie zdążyła na powitanie. Więc teraz lata po świecie na miotle i przez komin podrzuca prezenty do wszystkich domów, w których mieszkają dzieci, na wypadek gdyby którymś z nich był Jezus.
– Tylko, że to wszystko nie są propozycje dla mnie: albo dla kobiet, albo dla dzieci.
– To może to cię zainteresuje: zgadnij co dzisiaj dzieje się w Austrii.
– Akurat to wiem, bo lubię skoki narciarskie. Jak pójdziesz, to zamierzam oglądać zakończenie Turnieju Czterech Skoczni w Bischofshofen.
– A wiesz, że ten turniej zawsze kończy się w święto Trzech Króli? To też taka tradycja.
– No to dziś odbyliśmy niezłą podróż przez różne kraje i języki. Pozwól, że ja już zapadnę w fotel i odbędę podróż pod skocznię, a ty jeśli chcesz możesz podróżować do irlandzkich ciast i herbaty.

Kto chce poćwiczyć hiszpański może kliknąć w obrazek i zobaczyć jak upiec ciasto Cataliny:

Roscón de Reyes

dla tych którzy preferują angielski przepis tutaj:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *